A kriptovaluták könyvelése

A kriptovaluták olyan digitális vagy virtuális pénznemek, amelyek kriptográfiát használnak a tranzakciók biztonságának biztosítására és új egységek létrehozásának ellenőrzésére. Ezek a valuták decentralizált rendszerekben működnek, amelyek általában blockchain technológiára épülnek. Megjelenésük és elterjedésük egyre több vállalkozás életében is szerepet játszik, mai bejegyzésünkben pedig megvizsgáljuk, hogyan kell ezeket a valutákat feltüntetni a könyvelésben.

A cikk megjelenésének dátuma:

2024.08.09

Tisztázzuk már a legelején, hogy a kriptovalutákat a forgóeszközökön belül, mint vásárolt követelést az egyéb követelések között kell kimutatni. Ha a Társaság a kriptovalutáért cserébe pénzt, vagy valamilyen szolgáltatást kap, akkor azt a követelés csökkenéseként kell elszámolnia. 

A kriptovalutákhoz többféle módon is hozzájuthatnak magánszemélyek, illetve vállalkozások is. Ugyanúgy vásárolható pénzért, mint egy külföldi valuta, vagy egy részvény, emellett termékek, vagy szolgáltatások ellenértéke is lehet.

Elfogadására azonban nem jogszabályok vonatkoznak, hanem az adott termék, vagy szolgáltatás nyújtója dönt a kriptovaluta elfogadásáról, mint fizetőeszközről. 

 

Emellett “bányászat” révén is van lehetőségünk szert tenni kriptovalutákra. A kriptovaluták egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy csak virtuálisan léteznek. Jellegükből adódóan bármely digitális fizetőeszköz egy kifizetési ígéret, amely az éppen aktuális ára, árfolyama alapján pénzre váltható.

 A kriptovaluta megszerzése miatti követelést az érte kifizetett pénzösszegben, az azzal kiegyenlített követelés értékében, vagy a kártérítésként nyújtott termék, szolgáltatás értékében szükséges rögzíteni , mely egyben a követelést is megtestesíti. A kriptovaluta ellenérték fejében történő megszerzése azonban önmagában nem termel bevételt, hiszen gyakorlatilag más “valutában” tartjuk a pénzünket, így nem jár társasági adó-fizetési kötelezettséggel. Hasonló a helyzet akkor is, ha az egyik fajta kriptovalutánkat egy másik típusúra váltjuk át év közben, azonban ezeket a pénzmozgásokat szükségszerű egy kapcsolódó analitikus nyilvántartásban vezetni, a Számv. tv. 165-169. §-aiban leírtaknak megfelelően.

Szállítói kötelezettségek kiegyenlítésekor, ha a kriptovaluta felhasználása során különbözet keletkezik, melynek következtében csökken a kriptovaluta miatti követelés, az ebből esetlegesen keletkező eredmény a társasági adóalapunk része lesz.  

Mérlegfordulónapon értékelni kell a kriptovalutát úgy, hogy a beszerzési értéket összehasonlítjuk a piaci értékkel, és ha a piaci érték alacsonyabb és a különbözet jelentős és tartós, akkor azt értékvesztésként kell elszámolni.

Ha a vállalkozás kriptovalutáért pénzt (forintban vagy devizában) vagy más eszközt (pl. tárgyi eszköz, készlet) kap, akkor ezt a követelés megtérülésének kell tekinteni. Az így kapott eszköz árának vagy árfolyamának és a követelés könyv szerinti értékének különbözetét nyereség esetén a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként, veszteség esetén pedig a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaként kell elszámolni.