Miért költözik egyre több cég Írországba?

Az utóbbi években egyre több vállalat választja Írországot székhelyéül vagy regionális központjául, ennek pedig számos oka van. Az ország vonzereje az üzleti világ számára több tényezőn alapul, amelyek együttesen járultak hozzá, hogy Írország kiemelkedő üzleti központtá váljon.

A cikk megjelenésének dátuma:

2024.07.17

De mi is áll a növekedés hátterében?

Ma már nem titok, hogy az ír gazdaság sikerét elsősorban a tömegesen betelepülő nagy multinacionális vállalatok jelentik. Több amerikai cég is Írországba vitte európai tevékenységének központját, ott számolják el teljes bevételüket, amit a kontinensen elérnek. Ez jelentős pozitív hatással van az ír gazdaság GDP-jére.

Az egyik legfontosabb vonzerő a vállalatok számára a rendkívül alacsony társasági adókulcs. Az ország híres 12,5%-os vállalati adókulcsról, amely alacsonyabb, mint sok más fejlett gazdaságban. Ez jelentős megtakarítást jelent a vállalatoknak, különösen a nagyobb vállalatoknak és multinacionális cégeknek, akik így csökkenthetik az adóterheiket és növelhetik a profitot.

Éveken át komoly kérdést jelentett, hogy valójában mennyit tettek hozzá a nemzetközi nagyvállalatok tevékenységei az ír GDP növekedéséhez, azonban egyelőre nem sikerült konkrét adatokat kinyerni.

Több elemző kritizálta a torzító GDP mutatókat, melyek az egész EU-s statisztikát a feje tetejére állították. Egyes közgazdászok szerint az ír példa jól mutatja, hogy eljárt az idő a GDP mutatója felett, melyet még a múlt század harmincas-negyvenes éveiben a nagy gazdasági világválság után alkották meg, amikor a gazdaság elsősorban a feldolgozóiparra épült. A szakértők azóta folyamatosan felvetik, hogy a bruttó nemzeti össztermék nem tükrözi megfelelően az emberek életszínvonalát, ez pedig csak fokozódott a szolgáltatóipar, majd a számítástechnikai cégek egyre komolyabb térnyerésével.

Más lehet a háttérben?

A független elemzők mellett még az írek is tisztában vannak azzal, hogy GDP adataik torzítanak a valós gazdasági helyzettel szemben, azonban tény, hogy a nemzetközi vállalatok európai központjai munkahelyeket is létrehoznak az országban, így a fogyasztás is élénkült.

A közgazdászok másik tábora is amellett érvel, hogy Írország “adóparadicsom” státusza már az eredménye az utóbbi évtizedek gazdaságpolitikájának. Ennek háttere még a 80-as évekre vezethető vissza, amikor a kormány növekedéstámogató gazdaságpolitikába kezdett, melynek eleme a globálisan is kiemelkedően alacsony, 12,5%-os társasági adókulcs volt. Emellett komoly befektetések történtek az oktatásba, jelentős állami infrastruktúra beruházásokat hajtottak végre, mely erőteljes működőtőke-beáramláshoz eredményezett. 2015 és 2019 között Írországban megduplázódtak a háztartási és a vállalati beruházások, amivel minden EU-s tagállamot maguk mögé utasítottak

Miért nem Magyarország? Hiszen itt még kisebb a TAO.

Ennek elsősorban az az oka, hogy Írország hamarabb lépett, pont jókor vonzotta magához a beruházásokat rekordalacsony társasági adójával. A magyar társasági adó 2017-ben csökkent 9%-ra, addigra a nagy tech cégek többsége már létrehozta európai központját az íreknél. Emellett elmondható, hogy az EU-n belül csak Magyarországon létezik iparűzési adó és innovációs járulék, melyek tovább növelik a fizetendő adó mértékét.

Mi szűrhető le biztosan Írország helyzetéről?

Az alacsony TAO mellett kijelenthető, hogy Írország magas színvonalú oktatási és kutatási intézményekkel rendelkezik, amelyek képzett munkaerőt biztosítanak a vállalatok számára. Emellett az ország élénk innovációs környezettel bír, amely lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy az új technológiákat és üzleti modelleket gyorsan alkalmazzák. Ez a dinamikus környezet serkenti az innovációt és a fejlődést, amely tovább növeli Írország vonzerejét az üzleti szektor számára.

Az ír gazdaság felzárkózása körüli mérési bizonytalanságok ellenére ki lehet jelenteni, hogy – bár a mértékeket illetően komoly fenntartásaink lehetnek – a néhány évtizede az EU legszegényebbjei között számon tartott ír gazdaság igenis sokat fejlődött, és nem csak a globális cégek papíron látszó eredményei miatt. 

A hosszú évekkel ezelőtt lefektetett gazdasági modell meghozta az ország számára a felzárkózást, még akkor is, ha a negyedévről negyedévre érkező gigantikus GDP-növekedési adatok nem is tükrözik feltétlenül a valóságot.