A Tax Foundation minden évben elkészíti az OECD-országok adórendszerét összehasonlító és rangsoroló listáját. A 38 vizsgált országból Magyarország a 11. helyen végzett 2023-ban, az elmúlt években pedig egy folyamatosan fejlődő tendencia volt lekövethető hazánkat illetően.
Csökkent a munkát terhelő adók súlya, valamint nőtt a fogyasztási típusú adók részaránya, emellett az adminisztrációs terhek is csökkentek.
A listát immár tizedik éve Észtország vezeti, a dobogó második és harmadik fokára Lettország és Új Zéland állhatott fel, míg a listát Franciaország, Olaszország és Kolumbia zárja. Magyarország az összetettben elfoglalt 11. helyezése világviszonylatban kedvezőnek számít. A visegrádi országok között egyedül Csehország teljesített jobban, az 5. helyet elfoglalva, de ugyanakkor mind Szlovákia, mind pedig Lengyelország mögöttünk végzett, ahogy például Ausztria, vagy Svédország is.
Egy ország adórendszere a nemzetközi gazdasági teljesítményét is tükrözi. Egy okosan kidolgozott és átlátható adórendszer az adófizető magánszemélyek, valamint a vállalatok számára is könnyedén betartható. A kedvező adókulcsok emellett a nagyvállalatoknak is remek lehetőséget jelentenek a hazai letelepedésre, amely még jobban elősegíti egy ország fejlődését. Ezzel szemben a rosszul strukturált adórendszerek költségesek lehetnek, torzíthatják a gazdasági döntéshozatalt és árthatnak a gazdaságoknak.
Az Oeconomus Alapítvány szerint az optimális adórendszer olyan, amely a lehető legkevesebb gazdasági torzítással igyekszik a legtöbb adóbevételt elérni. Ha egy ország adókulcsa túl magas, az gyakran elriasztja a befektetéseket, emellett torzítja a megtakarítási és beruházási döntéseket is. A tőkefelhalmozásra sincs jó hatással, hiszen így lassabb lesz a gazdasági növekedés, valamint az adóelkerüléssel is többen fognak kísérletezni.
A fogyasztásra kivetett adók (például az ÁFA) előnye, hogy nem torzítják a gazdasági szereplők megtakarítási és beruházási döntéseit, illetve általában viszonylag alacsony adminisztrációs költséggel járnak.
A Tax Foundation kutatásában Magyarország kapcsán kiemelésre került, hogy valamennyi vizsgált ország közül nálunk a legalacsonyabb a társasági adó kulcsa (9 százalékos, míg az OECD átlagos kombinált társaságiadó-kulcsa 2023-ban 23,6 százalékos volt). A magyar adórendszer erőssége emellett az egykulcsos, 15 százalékos személyi jövedelemadó is. A rendkívül magas, 27%-os ÁFA azonban rontotta hazánk helyzetét. Magyarországon emellett mind a hagyatékok, mind az ingatlanátruházások, mind pedig a pénzügyi tranzakciók és a banki eszközök is adókkal vannak sújtva.
Az elmúlt évekhez képest csökkent a munkát terhelő adók mértéke és jelentősen nőtt a fogyasztási és forgalmi típusú adók aránya az adórendszeren belül Magyarországon, míg EU-s viszonylatban egy enyhe növekedés volt tapasztalható.
Emellett komoly fejlődésen ment keresztül a digitális ügyintézés, a vállalkozások adózása is egyszerűsödött itthon az elmúlt évekhez képest. Mindezeken felül egyre inkább átveszi a helyét az online ügyintézés, az e-közigazgatás az adózás terén is, elég csak az online pénztárgép rendszerekre, vagy az elektronikus áruforgalom-ellenőrző rendszerre gondolni. A felsorolt intézkedések hatására az adóbeszedés hatékonysága is javult Magyarországon.