Pénzügyi tervezés hiánya:
A kezdő vállalkozók és az induló vállalkozások esetén szinte minden esetben előfordulnak pénzügyekkel kapcsolatos hibák. Ez nem is meglepő, hiszen egy új helyzetben, új környezetben kell kialakítani szinte mindent ami a vállalkozás működéséhez szükséges és előfordulhatnak be nem kalkulált kiadások, váratlan nehézségek.
A tudatos pénzügyi tervezést nagyban meg tudja könnyíteni a megfelelő könyvelő, emellett pedig fontos, hogy pontosan meghatározásra kerüljenek a feladatok és a felelősségi körök a könyvelő és a vállalkozás vezetője között. A legjobban te magad ismered a vállalkozásod pénzügyi helyzetét és az elképzeléseidet, amiket meg szeretnél valósítani, azonban egy jó könyvelő segíthet kiszámítani a felmerülő költségeket, a terveid megvalósításához. Fontos, hogy a könyvelő munkájára egy közös együttműködésként érdemes tekinteni, hiszen míg a tudás és a tapasztalat az ő kezében van, a vállalkozói készségekkel, képességekkel és az üzleti felkészültséggel nekünk kell rendelkeznünk a hatékony munkához.
A céges- és a személyes vagyon keveredése:
Számos – nem csak kezdő – vállalkozásnál megfigyelhető az a probléma, hogy a vállalkozás pénze összemosódik a saját kasszával. A céget egy különálló entitásként kell kezelni, emiatt is hivatkozunk rá jogi személyként. Természetesen a megtermelt nyereség a tulajdonost illeti meg, azonban ezt az összeget csak meghatározott feltételek mellett, az adók és a járulékok megfizetése után vehető ki a vállalkozásból bér és osztalék formájában. Egy könyvelő nagy segítséget tud nyújtani abban, hogyan lehet a legoptimálisabban kivenni a pénzt a vállalkozásból úgy, hogy a cég biztonságos működését se veszélyeztessük, illetve a fejlesztésekre, váratlan kiadásokra is felkészüljünk.
Állandó és változó költségek közötti különbségek ismeretének hiánya:
Hasonlóan a magánéletünkhöz, vállalkozásunk esetében is elmondható, hogy alapvetően kétféle költséggel számolhatunk a működése során. Az állandó költségek minden hónapban ugyanakkora összegben jelentkeznek. Ilyen például az üzlethelyiség vagy iroda bérleti díja, az internet előfizetés díja, különböző szoftverek havidíja, a bérköltségek, járulékok. Ezek a kiadások a termelés mértékétől teljesen függetlenek, akkor is fennállnak, ha a vállalat egyáltalán nem termel. Az állandó költségek valamilyen szinten stabilitást biztosítanak a vállalkozások számára, hiszen minden hónapban egy meghatározott összeggel számolhatunk amit a működésre kell fordítani, de jelenthetnek pénzügyi terhet is, ha a cég nem tud elegendő bevételt termelni a költségek fedezésére.
A változó költségek közvetlenül a termelési szint függvényében változnak. Ahogy a vállalat több terméket gyárt vagy több szolgáltatást nyújt, úgy nőnek ezek a költségek, és fordítva, ha a termelés csökken, ezek a költségek is csökkennek.Ilyenek például a nyersanyagok, az energiafogyasztás, a különböző fogyóeszközök, vagy a szállítási költségek, melyek mértéke mind-mind a teljesítményen és az előállított mennyiségen múlik.
A költségek ismerete nem csak a vállalkozás mindennapi működése szempontjából fontos, hanem a megtérülés szempontjából is kulcsfontosságú, hiszen a vállalkozásnak annyi bevételt kell generálnia, amennyivel fedezni tudja a költségeit, és ezen felül fontos, hogy profitot is termeljen. Az állandó költségek menedzselése pedig különösen fontos az induló vállalkozások számára, mivel ezek költségek akkor is fennállnak, ha az üzlet még nem termel bevételt.
Egy hatékony és jól működő vállalkozásnak kiemelt figyelmet kell fordítania a pénzügyi tudatosságra, melyben a ContSoft SSC munkatársai is készséggel rendelkezésre állnak.