A pénzügyi tervezés és tudatosság nem csak hétköznapjainkban, hanem vállalkozásunk működésében is kulcsfontosságú, függetlenül attól, hogy kisvállalkozásról vagy nagyvállalatról van szó. Egy reális és kiszámítható pénzügyi terv segít abban, hogy a cég hosszú távon fenntartható és sikeres legyen, különösen a folyton változó gazdasági környezetben. Ebben a blogbejegyzésben áttekintjük, hogyan készíthetnek a magyarországi cégek reális pénzügyi tervet.
Habár a legtöbb cégvezető tisztában van azzal, hogy fontos pénzügyi tervet készíteni, összetettsége riasztó lehet, ezért sokan kihagyják ezt a lépést.
A pénzügyi terv célja
A pénzügyi terv az üzleti terv részét képezi, segít rendszerezni a cég pénzügyeit, a befektetéseket, megtakarításokat, kiadásokat és a cash flow-t, ráadásul biztosítja a cég stabilitását. Elemez, előrejelez, tervez, és segít abban, hogy gazdaságosan költsük el rendelkezésre álló keretet.
A pénzügyi terv elkészítésével:
- Felmérhetjük, hogy érdemes-e új vállalkozásba kezdenünk,
- Megerősítést nyerhetünk az üzleti stratégia hatékonyságáról,
- Megtudhatjuk, hogy érdemes-e befektetőket, hitelezőket bevonni vagy pályázati pénzt igényelni,
- Új termék vagy szolgáltatás bevezetésénél szintén nagy segítség lehet ● Átláthatjuk a rosszul működő folyamatokat és javíthatunk rajtuk
Mit tartalmaz a pénzügyi terv:
- Bevételek
- Költségek és kiadások
- Idegen források
- Fedezeti pont
- Mérleg
- Eredménykimutatás
- Eszközterv
- Megtérülés
- Beruházások
- Cash-flow
- Finanszírozás
- Előrejelzések
Bevételek: A termék vagy szolgáltatás eladásából származó összes bevételt tartalmaznia kell a pénzügyi tervünknek. Ide tartozik minden, amit bevételként könyvelhetünk el.
Költségek és kiadások:
Az összes költséget bele kell vennünk, ami a vállalkozásunkat érinti, ezen felül a beruházások költségeit is fel kell tüntetnünk. De ide kell sorolhatjuk azokat a ráfordításokat, amelybe például az ingatlanok, vagy a berendezések kerülnek.
Idegen források:
A külső forrásokat is fel kell tüntetnünk a tervben, itt a befektetőktől, valamint hitelek formájában kapott pénzeszközök kerülnek feltüntetésre. Tartalmaznia kell továbbá a hitel pontos összegét, a visszafizetési ütemezést, a beleadott tőkét és a kamatokat is.
Fedezeti pont:
A fedezeti pont a pénzügyi terv azon része, amelyben a bevételek és a kiadások kiegyenlítik egymást. Megmutatja, hogy a cég mennyire önfenntartó, illetve hogy milyen típusú és mértékű külső forrásra van szüksége az induláshoz vagy fejlesztéshez. A fedezeti pont azt is megmutatja, hogy nyereséges vagy veszteséges-e a cégünk.
Mérleg:
A mérleg megmutatja a vállalkozás eddigi vagyonát illetve a finanszírozási forrásokat. Ezt a részegységet könyvelőnek szükséges elkészítenie. A mérleg segítségével képet kaphatunk vállalkozásunk teljes vagyoni helyzetéről, továbbá megmutatja, hogy nyereségesen, vagy veszteségesen működik a cégünk. A mérlegbe nem csak a konkrét pénzösszegek, hanem a vagyont képező elemek is beletartoznak.
Eredménykimutatás:
Az eredménykimutatás célja, hogy betekintést nyújtson az adott időszak konkrét eredményeibe. Ebből is láthatjuk, hogy mennyire volt eredményes a vállalkozásunk a vizsgált időszakban. Érdemes bizonyos időközönként elkészíteni, és fontos, hogy tartalmazza a bevételeket, a veszteségeket és az egyéb pénzügyi eredményeket is.
Eszközterv
Akár szolgáltatásról, akár termékekről van szó, eszközökre szükségünk lesz a munka során. Fontos, hogy ezeknek költségét, beleértve az amortizációt is, pontosan meghatározzuk, ugyanis ez a profit mértékét is befolyásolja. Ide tartoznak az anyagok, a munkagépek és eszközök, a bérleti díj és a rezsi is.
Megtérülés
Minden vállalkozás legkedveltebb pontja, hiszen ez az a lépés, ahol a befektetett tőke megtérül. A pénzügyi tervben fontos, hogy előrevetítsünk egy várható megtérülési időtartamot, hiszen ennek alapján tudjuk majd a lépéseket, terveket előkészíteni. Ezen a ponton kezd el vállalkozásunk hozamot termelni.
Beruházások
Ebben a pontban azokat az eszközöket, beszerzési forrásokat stb. kell feltüntetni, amelyekkel fejleszteni szeretnénk a vállalkozást. A beszerzési időt, a költséget és ennek finanszírozási forrását is fel kell tüntetni.
Cash flow
A cash flow, vagy más szóval pénzáramlás a pénzügyi terv folyamatosan változó, fontos része, mely képet fest nekünk arról, hogy mennyi pénzre van szükségünk a kitűzött célok eléréséhez, valamint megmutatja, hogy az adott időszakban a vállalkozás pénzállománya hogyan változott.
Zárás
A pénzügyi terv csak akkor hasznos, ha rendszeresen ellenőrzik és szükség szerint módosítják. Havonta vagy negyedévente ellenőrizni kell, hogy a vállalkozás teljesítménye hogyan viszonyul a tervekhez, és amennyiben szükséges el kell végeznünk a szükséges korrekciókat.
Egy reális pénzügyi terv elkészítése időigényes feladat, de nélkülözhetetlen a vállalkozás sikeréhez. A hazai cégek számára különösen fontos, hogy figyelembe vegyék a helyi gazdasági környezet sajátosságait, valamint felkészüljenek az esetleges változásokra. A megfelelő pénzügyi tervezéssel a vállalkozások képesek lesznek hatékonyan kezelni a pénzügyi kihívásokat és elérni üzleti céljaikat.